Сучасне Українське козацтво не є окремою козацькою організацією, а являє собою Всеукраїнський козацький рух. Представниками цього руху є нащадки козацьких родів, окремі громадяни, які вважають себе козаками, та козацькі громадські організації, які відстоюють національну козацьку ідею, сприяють захисту політичних, економічних, культурних та історичних досягнень Українського народу, беруть участь у забезпеченні духовного розвитку, фізичного здоров'я та високої моральності українського суспільства, використовуючи набутки багатьох поколінь своїх попередників.
Для забезпечення ефективної взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування з козацькими організаціями, їх об'єднаннями у питаннях забезпечення реалізації потенціалу козацької ідеї для консолідації українського суспільства, відродження та розвитку історичних, патріотичних, господарських, культурних, духовних і моральних традицій Українського козацтва, залучення козацьких організацій до охорони культурної спадщини, фізкультурно-спортивної роботи, військово-патріотичного та духовного виховання дітей і молоді Указом Президента України від 4 червня 2005 року N916/2005 утворено Раду Українського козацтва при Президентові України.
Сучасне Українське козацтво об'єднує понад 700 козацьких організацій (юридичних осіб) чисельністю більше 300 тис. осіб. Із них близько 40 організацій – міжнародні та всеукраїнські, більше 255 – обласні, 263 – районні (районні у містах) та 176 – міські. На базі існуючих козацьких організацій сформовано близько 300 козацьких громадських формувань з охорони громадського порядку чисельністю 10 620 осіб, які співпрацюють з підрозділами Міністерства внутрішніх справ України та інших зацікавлених міністерств. До складу Ради Українського козацтва при Президентові України на даний час входять керівники 33-х Міжнародних і Всеукраїнських козацьких організацій:
1. Громадська організація "Міжнародна Спілка Козацьких Військ України та Зарубіжжя".
2. Всеукраїнська громадська організація "Відродження Запорозького козацтва".
3. Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнське Гетьманське Козацтво імені Івана Богуна".
4. Всеукраїнська громадська організація "Козацькі війська України".
5. Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнське козацьке військо".
6. Всеукраїнське громадське об'єднання "Звичаєва громада Українських козаків".
7. Всеукраїнська громадська організація "Соборне Козацтво України "Січ".
8. Всеукраїнська спілка громадських організацій "Спілка козаків України – "Військо Запорозьке".
9. Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнська федерація козацького двобою".
10. Всеукраїнська громадська організація "Велике Козацьке Коло".
11. Всеукраїнська громадська організація "Товариство Нестора Махна "Гуляй-Поле".
12. Всеукраїнська громадська організація "Всеукраїнська федерація "Спас".
13. Всеукраїнська громадська організація "Козацька територіальна оборона".
14. Всеукраїнська громадська організація "Козацтво Нової України".
15. Всеукраїнська громадська організація "Українське Реєстрове Козацтво".
16. Всеукраїнська дитяча громадська організація "Українське дитячо-юнацьке товариство "Січ".
17. Всеукраїнська громадська козацька дитяча організація "Дніпровська Січ".
18. Всеукраїнська дитяча громадська організація "Козаченьки".
19. Міжнародна громадська організація "Міжнародний Союз козацтва".
20. Міжнародна громадська організація "Спілка козацьких організацій України".
21. Міжнародна наукова громадська організація "Народна Академія Українського козацтва".
22. Міжнародна оборонно-спортивна національно-патріотична організація "Українське козацтво".
23. Міжнародна громадська організація "Українське козацтво "Вічна Січ".
24. Міжнародна громадська організація "Гвардія Українського козацтва".
25. Міжнародна громадська організація "Міжнародна федерація Бойового Гопака".
26. Міжнародна оборонно-патріотична громадська організація "Козацтво України".
27. Міжнародна козацька спілка "Всевелике Військо Донське".
28. Міжнародна громадська організація "Міжнародний комітет Всеукраїнського козацтва".
29. Міжнародна громадська організація "Союз козачих формувань".
30. Міжнародний союз козаків "Запорозька Січ".
31. Міжнародна громадська організація "Міжнародна Асоціація "КОЗАЦТВО".
32. Міжнародна Козацька Спілка "Українське Гетьманське військо".
33. Міжнародна громадська організація "Міжнародна Академія Козацтва".
Український козацький рух в сучасній Україні з кожним роком стає більш організованим, співпраця козацький організацій з Центральними і місцевими органами влади і місцевого самоврядування набуває практичного змісту. Підтвердженням цього є низка Указів Президента України, розпоряджень Кабінету Міністрів України та інших органів влади. В деяких областях розроблені і діють місцеві програми розвитку Українського козацтва.
На виконання Указу Президента України "Про заходи з підтримки розвитку Українського козацтва" від 4 травня 2007 року N378/2007 Радою Українського козацтва як консультативно-дорадчим органом при Президентові України створені робочі групи, які провели спільні засідання з представниками дев'яти центральних органів державної виконавчої влади: Міністерством закордонних справ, Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством освіти і науки, Міністерством культури і туризму, Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту, а також Службою безпеки та Державною прикордонною службою.
На думку керівництва центральних органів виконавчої влади, особливості козацьких організацій відрізняють їх за своєю природою від звичайних об'єднань громадян. Козацькі громадські формування можливо об'єднати для вирішення питань охорони громадського порядку, навколишнього природного середовища, державного кордону; ліквідації надзвичайних ситуацій, здійснення пожежно-рятувальних робіт; комплектування військового резерву та виконання окремих завдань територіальної оборони в особливих умовах.
Козацькі організації роблять значний внесок у справу виховання молоді та підготовки їх до військової служби. При державних адміністраціях створені Ради Українського козацтва, які організують діяльність козацьких організацій за спільним планом.
У цей не простий для України і вирішальний для Українського козацтва час від козацьких організацій потребується всебічна підтримка ініціатив Президента України щодо консолідації українського суспільства, відродження історичної правди Українського народу, відновлення і збереження його культурної спадщини, залучення козацьких організацій до охорони культурної спадщини, фізкультурно-спортивної роботи та військово-патріотичного виховання молоді.
З усього вищевикладеного випливає, що головною метою спільною діяльності українських козаків є забезпечення реалізації потенціалу козацької ідеї для консолідації українського суспільства.